Spectacol Caritabil de Crăciun

Ce-ar fi dacă...

… un sat de copiii nu ar trebui să meargă pe jos 8 km până la școală?
… am face cadouri care au impact pe termen lung?
… copiii ar primi de Crăciun șansa la educație?
Ce ar fi dacă te-ai implica și tu?
cumpărăm un microbuz?

Ce ar fi dacă am rescrie împreună, puțin câte puțin, povestea acestor copii?

350 de copii parcurg în fiecare zi până la 8 km pentru a ajunge la Școala Gimnazială din Drăgănești. O bună parte din drumul lor este prin câmp, iar vremea de afară nu este întotdeauna prietenoasă. Cea mai mare nevoie a acestor copii este de a avea un mijloc de transport, care să îi ajute să ajungă mai repede la școală și să nu fie nevoiți să meargă prin frig, ploaie sau zăpadă. Ne propunem să le facem iarna mai ușoară, prin achiziționarea unui microbuz.
Ce-ar fi dacă am renunța la gândul „Dar statul ce face, de ce nu îi ajută?” și ne-am gândi doar la copii?
Școala Gimnazială din Drăgănești, jud. Prahova, are în jur de 550 de elevi înscriși. 350 dintre aceștia vin din satele vecine, iar drumul până la școală trece pentru toți copiii prin câmp, distanța pentru unii ajungând până la 8 km. Transportul pe care îl oferă statul pentru aceștia este insuficient, astfel că unii dintre copii pot aștepta în frig ore întregi să vină să îi ia cineva, iar o parte dintre ei merg pe jos.

cum te poți implica

Ce ar fi dacă un spectacol ar putea face diferența în educația unei întregi generații?

Participă  la Spectacolul Caritabil de Crăciun, în data de 21 decembrie, ora 19:00, în  Aula LRF.

Cost bilet: 30 lei/persoană.

Locurile sunt limitate. Fiecare bilet cumpărat reprezintă o donație pentru cauza noastră caritabilă.

Acestea pot fi achiziționate online, accesând  linkul:

Licitații

Pregătim o serie de obiecte și de experiențe ce pot fi cumpărate în cadrul celei mai  distractive licitații.

Toți banii obținuți astfel vor merge către cauza caritabilă.